Co říká tibetská medicína o koronaviru Covid-19?

Co říká tibetská medicína o Covid-19, novém koronaviru, který infikoval mnoho lidí a vyžádal si i poměrně hodně životů?

Covid-19 spadá do kategorie duruka (དུ་རུ་ཀ) nemocí, kterou předpověděl mistr 12. století Yuthok Yönten Gönpo (stejně jako jiní mistři) jako epidemickou infekci způsobenou neviditelnými bytostmi (v tomto případě virem) známými jako dön.

Podle tibetské medicíny infekční choroby vyplývají ze zneužívání životního prostředí (např. extrémní důlní činnosti, kácení lesů, vypouštění jedů do vzduchu a vody, znečišťování ekosystémů). Centrem tibetského lékařského pohledu na svět je vzájemná propojenost. Neexistujeme v prostředí – jsme součástí prostředí. V tibetském kosmologickém systému je náš svět osídlen nespočetnými projevy vědomého života. Základním konceptem je, že infekční patogeny vznikají z nezdravého vztahu s přírodním světem.

Správná hygiena rukou a nošení ochranných roušek je prospěšná, ale nejdůležitější věcí pro podporu imunitním systému je mít dostatek pohybu, odpočinku a spánku.

Relaxační aktivity, jako je např. jóga, meditace, cvičení, a klid mysli jsou velmi důležité: příliš mnoho paniky a strachu může oslabit imunitní systém, což nás činí náchylnější k nakažlivému onemocnění a snižuje naši schopnost reagovat na infekce.

Na neklid nebo poruchy spánky můžete použít tibetský recept Dzati 10.

Doporučená dieta

Potraviny, které jsou bohaté na vitamíny C, B6, D a E, zinek, hořčík, selen a antioxidanty, pomohou tělu odvrátit infekci. Může být také prospěšné snížit konzumaci cukru a alkoholu hl. během časných (a jakýchkoli) stádií nemoci.

Metabolická funkce je klíčem k udržení zdravého imunitního systému, a dle tibetské medicíny je to udržení silného a zdravého trávení. Například pití zázvorového čaje po ránu nebo konzumace tepelně upraveného jídla je dobrý způsob, jak rychle podpořit naše trávení.

Pro lepší trávení tibetská medicína doporučuje Čongši 6, Garnag 10 nebo Sedru 5.

Bez černý, černý bez, bezinky

O jeho léčivých účincích věděli i naši předkové a v lidové medicíně se bezinky užívaly od nepaměti.

Nejčastěji užívané v sirupovém přípravku, jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, snižují závažnost symptomů nachlazení a chřipky.

Čaj z květu je prvotřídním lékem na všechny choroby z prochladnutí (nachlazení). Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky.

Vitamin C & D

Vitamin C pomáhá předcházet infekci a může urychlit i hojení při nemoci.

Zejména v tmavších klimatických podmínkách, jako je Velká Británie, jsou doplňky vitamínu D3 (s K2) dobrým zdrojem pro pro podporu svého imunitního systému.

Pokud se však nacházíte v oblasti s „intenzívnějším“ jarním sluncem, je nejlepší způsob, jak přirozeně zvýšit hladinu vitamínu D, bezpečné slunění.

Česnek

Syrový česnek obsahuje silné antivirové a antibiotické sloučeniny (jmenovitě allicin), které pomáhají chránit tělo před patogeny.

Vařený česnek vykazuje nižší účinnost.

Příklady tibetských receptů

Dresum 3

Kombinace tří druhů vrcholáků (plod vrcholáku chebule, indického angreštu a vrcholáku myrobalánového ) pomáhá čistit krev a redukovat zánět.

V případě infekčního onemocnění se často používá k očištění od patogenů. Může také posílit imunitní funkci.

Více také na Dresum 3.

Manupatra (Oman pravý)

kořen „Manu“ je široce používán v pilulkách, prášcích a odvarech ke zmírnění zánětu a vytlačení přebytečného tepla způsobeného smíšenými poruchami větru a krve, včetně infekčních chorob.

Působí jako expektorant (podporuje uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy) a také podporuje metabolické funkce.

Je zastoupen v tibetském receptu Čongši 6.a Gabur 25.

Shing-ngar (kořen lékořice)

Je známa, zejména pro dýchací cesty, svými antivirovými vlastnostmi. V tibetské medicíně se s ní zachází jako s hlavní složkou v plicních receptech, zejména pokud je nemoc „suchá“.

Nesčetné studie prokázaly sílu lékořice proti minulým kmenům koronaviru (jako SARS) a výzkum glycyrrhizinu (jedné z účinných látek v lékořice) byl proveden u osob s infekcemi koronaviru.

Čínské nemocnice široce využívají lékořici spolu s astragalem a řadou dalších bylin, aby zabránily šíření viru. Lékořice je také zastoupena v tibetském receptu Gabur 25.

Gundrum (rozinky)

Klasickým jednoduchým lékem na mírné dýchací potíže je rozinkový čaj, který se vyrábí prostým nasypáním malé hrsti rozinek do horké vody a pije se po celý den.

Čaj je také dobrý pro udržení správného zdraví plic během preventivní fáze, zejména proto, že hydratuje a pomáhá působit proti jakékoli suchosti v dýchacích cestách.

Podle našich zkušeností na západě jsou zlaté rozinky nejlepší.

Zdroj: Tibetan Medicine and Covid-19

(Gabur 25 se v Evropě nabízí například pod názvem PADMA BASIC či PADMA BASIC plus, Čongši 6 se objevuje pod názvem AciTib nebo Aciben a Dresum 3 pod názvem HepaTib nebo Hepaten)

Napsat komentář

Share This