10 tipů proti chronickému zánětu

Náš ŽIVOTNÍ STYL s sebou přináší řadu škodlivých vlivů, jako je nevyvážená strava, vystavení toxinům z životního prostředí, psychický stres, tlak na výkon, nedostatek relaxace nebo pohybu.

Všechny tyto rizikové faktory mohou ovlivnit funkci našeho imunitního systému. Vystresovaný imunitní systém již nedokáže správně plnit nejdůležitější úkoly. Z dlouhodobého hlediska vede neustálá stresová aktivace imunitního systému ke snížené obraně proti patogenům. Tělo se stává zranitelným. V důsledku toho mohou vzniknout i chronická onemocnění, která jsou založena na zánětu, jako je např. arterioskleróza.

Rizikové faktory zánětu

Vše, co zvyšuje oxidační stres, jako je kouření, obezita a stres, ale také nemoci, jako je vysoký krevní tlak, arterioskleróza a diabetes, oslabuje náš imunitní systém a zvyšuje tak náchylnost ke chronickým zánětům.

Přirozené procesy stárnutí, zejména změny v imunitním systému, také snižují protizánětlivé mechanismy organismu a způsobují častější výskyt chronických zánětů. Tento proces se nazývá „inflammaging“ (věková zánětlivost). Záněty jsou také důvodem, proč se ve stáří častěji vyskytují nemoci, jako je cukrovka (2. typu), Alzheimerova choroba, věkem podmíněná makulární degenerace, parodontitida nebo vysoký krevní tlak. Ke snížení náchylnosti ke chronickým zánětlivým onemocněním pomáhají protizánětlivá a antioxidační opatření a chování.

10 tipů prevence

  1. Jezte vyváženou stravu (bohatou na zeleninu, ovoce a omega-3 mastné kyseliny z řepkového oleje, alpského sýra nebo lososa).
  2. Jezte více rostlin (zeleniny a ovoce). Obsahují antioxidační a protizánětlivé ochranné látky.
  3. Pravidelně cvičte. (30 minut denně, alespoň 3x týdně).
  4. Vyhněte se nadměrné fyzické zátěži (např. extrémním vytrvalostním sportům).
  5. Odpočinkem a relaxací snižte duševní stres.
  6. Dopřejte si dostatek spánku (7-9 hodin denně).
  7. Snížení vysokého krevního tlaku.
  8. Vyhněte se nadváze nebo ji snižte.
  9. Vyhněte se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.
  10. Vyhněte se přehnanému slunění

Volné radikály

Tyto tipy snižují tvorbu volných radikálů v těle. Ty zatěžují náš imunitní systém a napadají zdravé tělesné látky. Tvorba kyslíkových sloučenin (kyslíkových radikálů) a dalších oxidačních látek v těle je však přirozená, protože buňky imunitního systému vytvářejí volné radikály, aby bojovaly s patogeny a rozkládaly odumřelé tělesné buňky. Pokud se radikálů vytvoří příliš mnoho nebo pokud nemohou být neutralizovány antioxidanty, dochází k trvalému poškození buněk a tkání.

Tělo trpí oxidačním stresem, který podporuje chronický zánět. Na ochranu proti volným radikálům má tělo k dispozici různé přirozené lapače radikálů (antioxidanty). Známé jsou vitaminy E a C, betakaroten, zinek a selen. Ty však musí být průběžně recyklovány jinými antioxidanty, například sekundárními rostlinnými látkami. Protože si tělo nedokáže tyto lapače radikálů vyrobit samo, je závislé na jejich dostatečném přísunu potravou. Rostlinné ochranné látky ze zeleniny, ovoce, koření a přírodních bylin jsou zde obzvláště důležité, protože obsahují směs mnoha různých silných antioxidantů a optimálně podporují detoxikační systém těla ve všech fázích.

Napsat komentář

Share This