S končícím rokem narůstá nejen stres z nedokončených činností a zajištění poklidného vánočního týdne, ale také se řada z nás rozhodne dopřát si svátečně něco pořádně nezdravého. Nejen řízek s bramborovým salátem, ale i mnoho dalších jídel jako např. pečená husa na sv. Štěpána.
Není tedy divu, že v tomto období praskají ordinace a ambulance kvůli žlučníkovým kolikám ve švech. Tomu lze předejít tradiční bylinnou recepturou Garnak 10 (nebo Padma GaleTib) vyrobené dle tibetské medicíny.
Indikace:
- preventivně pro lepší trávení (zejména těžkých a tučných jídel)
- pocit těžkosti a tlaku na žlučníku
- žlučové kameny
- špatné trávení z důvodu nedokonalého proudění žluči (např. z důvodu konzumace přemíry chladné a syrové stravy, častého vynechávání snídaně, kdy se žlučník nevyprázdní a jeho energie stagnuje)
- nauzea (pocit na zvracení)
- reflux, nadýmání
- hořká chuť v ústech, ztráta chuti k jídlu, změny nálad, studené ruce
- bolesti hlavy způsobené nedostatečnou funkcí žlučníku
- chronické nerovnováhy střev
- rozbouření energie vítr (psychická nerovnováha) v zažívacím traktu
- oslabená játra
Kontraindikace:
- akutní zánět žlučníku
Garnak 10
Garnak 10 má kyselou a hořkou chuť a mírně oteplovací vlastnosti. Mnohostranná interakce všech jeho složek umožňuje vyvážit všechny energie těla (vítr, oheň a hlen), což podporuje trávicí oheň „medrod“ a poskytuje pocit lehkosti i po konzumaci mastných potravin.
Ohřívací, kyselé nebo kořeněné složky, jako jsou semena z granátového jablka a dlouhý pepř, ty vyrovnávají přebytek energie hlen. Hořké přísady, jako jsou listy artyčoku a kořen pampelišky, podporují energii ohně a vyvažují energii jater. Síran sodný (gyam tsa) pomáhá průchodnosti žlučovodu a díky své kyselé chuti také podporuje trávení.
Plody vrcholáku chebule a aktivní uhlí zajišťují rovnováhu mezi přísadami teplé a studené povahy. Interakce těchto různých složek aktivují „nutri cheyley“ (energii žluči) a tím vyrovnává trávicí a jaterní energii.