Chřipka a nachlazení mohou přivodit chronická onemocnění

Pokud onemocníme chřipkou nebo nachlazením, je důležité dopřát si dostatek času na vyléčení. Tělo nám tímto může dávat najevo, že potřebujeme zpomalit.

Dle tibetské medicíny se chřipka a nachlazení (tib. čampa) projevují v našem těle v důsledku konfliktu vnějšího chladu a vnitřního horka, a to hlavně na podzim a v zimě, případně jako konflikt vnitřního chladu a vnějšího tepla, v tomto případě zejména na jaře. Pojďme se zblízka podívat na to, jak vzniká vnitřní horkost, anebo vnitřní chlad a jak se tomu můžeme vyhnout.

Vnitřní horkost může vzniknout přirozeně nakumulováním z léta, nárůstem trávicího ohně (reakcí těla na chlad), chozením pozdě spát, přepracováním nebo jinou přílišnou aktivitou, hněvem a extrémní stravou (např. přemírou smaženého masa, uzenin a alkoholu). Lidé s vnitřní horkostí, s nadbytkem energie Ohně, jsou většinou atletické postavy, často se potí, nemají rádi horko, mívají problémy se zažíváním a s kůží, jsou velice výkonní a pracovití ale mají tendenci k přepracování. Je pro ně vhodné (hl. v období od poloviny srpna do konce záři) dodržovat následující dietu a chování:

– Omezit alkohol, kávu, smaženou, olejnatou a kořeněnou stravu, maso a uzeniny.

– Upřednostnit spíše vegetariánskou stravu (nejlépe tepelně upravenou kvůli lepší stravitelnosti) a pít dostatek vody.

– Dbát na pravidelný odpočinek a relaxaci.


Vnitřní chlad může být přirozeně nakumulovaný ze zimy, způsoben „vyhořením“ organizmu, extrémní stravou (např. striktně vegetariánskou nebo syrovou ve větší míře). Lidé s vnitřním chladem mají nadbytek energie Hlenu, jsou většinou zavalité postavy, s tendencí mít nadváhu, nemají rádi zimu, jejich metabolismus je pomalý. Je pro ně vhodné (hl. v období od poloviny března do konce dubna) dodržovat následující dietu a chování:

– Nepřejídat se (žaludek vždy z 1/3 prázdný) a během zažívání nejíst a nepít.

– Jíst spíše kořeněnou a tepelně upravenou stravu.

– Dbát na pravidelný pohyb a nepospávat během dne.


Vnitřní horkost a vnitřní chlad bývá navíc umocněna energií Vítr, tj. hl. psychikou. Lidé s převahou energií Vítr jsou většinou hubené postavy. Jsou velice kreativní, mají nadání na umění, tanec, řečnictví. Pro ně je vhodné (hl. na podzim a v zimě) dodržovat následující dietu a chování:

– Jíst dostatek živočišné stravy, hl. pečené a smažené.

– Omezit kávu, papriky a luštěniny.

– Vyhýbat se chladnému a vlhkému prostředí.


Proč tyto onemocnění není dobré podceňovat? Mohou totiž v budoucnu podpořit vznik chronických a těžko vyléčitelných nemocí jako jsou např. artritida, dna, astma, revma, střevní kolitida, chronický únavový syndrom, nemoci kůže, žaludeční nebo ledvinové kameny, cysty, tumory a mnoho jiných autoimunních nemocí.

Jak je to možné? Při nachlazení, anebo při stavu chřipky bez vysoké horečky, je energie Ohně (případně zánět, pokud vznikne) obklopena chladivou energií (tvořenou energií Vítr a energií Hlen), viz následující obrázek:

Dle tibetské medicíny je velice zdraví prospěšné nechat nemoc tzv. uzrát, kdy se energie Ohně (zánět) plně rozvine a chladivý obal zmizí. Poznáme to tak, že tělo má vysokou teplotu (kolem 38 st. C). Dřív není vhodné tělo chladit nebo snižovat teplotu léky, antibiotiky nebo jinými (protizánětlivými) prostředky.

Při nižších teplotách je spíše vhodné tělo zahřívat z vnějšku a zevnitř přírodními prostředky jako je např. zázvorový čaj, čaj s citronem (medem), římský kmín (má protizánětlivé účinky pro horní cesty dýchací), skořice (protizánětlivé účinky), hřebíček (léčí nachlazení), majoránka (odbourává bolesti hlavy a krku a nemoci jater), kurkuma (potlačuje horečku, záněty a infekce). Pokud chladivý obal nezmizí, může dojít k zakonzervování zánětu někde v těle, nejčastěji je to v oblasti srdce, žaludku a ledvinách, i na mnoho let a v budoucnu způsobit výše zmíněné problémy, které se mohou stát chronické.

Po vyléčení zánětu a ústupu teploty zůstává v těle ještě hodně energie Větru. V této fázi rekonvalescence je vhodné jíst vývary z kostí nebo masa (lehce kořeněné a s trochou zeleniny), dopřát si dostatek klidu a tepla tak, aby tělo nabylo svoji sílu a psychika se stabilizovala. Vhodnou nemasitou stravou může být i tibetská Tsampa, což je pražená ječmenná mouka (může být i žitná) podávaná jako kaše s vodou nebo s převařeným mlékem. Kaši je možné dochutit medem, skořicí, oříšky apod.

Z produktů tibetské medicíny můžeme doporučit Gabur nebo O´su.

Energie Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších. Má chladivou a lehkou energii.

Energie Oheň (někdy se nazývá Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích

Energie Hlen (kombinace energií Země a Vody) – odpovídá veškeré hmotě v těle, nejvíce se hromadí v ledvinách, slezině, lymfatickému systému, močovém měchýři, žaludku, mozku, jazyce a nose. Má chladivou a těžkou energii.

UPOZORNĚNÍ

Nejsem poskytovatelem zdravotních služeb ve smyslu zákona 372/2011 Sbírky a ani zdravotnickým pracovníkem.

Napsat komentář

Share This