Covid-19 – riziko trombózy a následných selhání srdce, mozku a plic

Studie týkající se mechanismů poškození Covid-19 ukazují, že trombózy (krevní sraženiny) se mohou vyvinout v nohách, zasáhnout další cévy a způsobit smrtelné poškození v srdci, mozku a na plicích

Již existují studie o mechanismech poškození způsobených koronavirem. První zjištění patologů z Univerzitního lékařského centra Hamburg-Eppendorf ukazují, že Covid-19 způsobuje vznik hluboko uložených trombóz (krevních sraženin) zejména v nohách. Tyto tromby mohou následně postihnout další cévy a způsobit smrtelné uzávěry v srdci, mozku a na plicích.

To je to, co činí komplikace těžších i lehčích forem pochopitelnějšími. Covid-19 není klasický respirační syndrom, jako je například zápal plic. Vědci předpokládají, že poruchy srážlivosti krve způsobují další komplikace přibližně u poloviny všech závažných případů Covid-19.

Zánět zahušťuje krev

Je známo, že viry mohou aktivovat srážecí systém a způsobit vazkost krve. Příčinou je pravděpodobně jednak infekční poškození endotelu orgánů a cév, které aktivuje srážecí faktory, ale také nadměrné zánětlivé reakce. Zánětlivá reakce vede k rychlému nárůstu imunitních buněk a cytokinů. Imunitní systém reaguje přehnaně a způsobí takzvanou cytokinovou bouři, při níž je imunitní systém doslova zahlcen pomocnými látkami.

Právě toto zánětlivé poškození vnitřní stěny cév (endotelu) bylo zjištěno u pacientů s Covid-19. Kromě toho – a to je další zjištění – se aktivuje koagulační systém, krev se stává viskózní. V extrémních případech se tvoří tromby (krevní sraženiny).

Jaký je závěr?:
Smrtelným průběhům covidu-19 by se možná dalo předejít, pokud by si pacienti preventivně zajistili bezzánětlivý stav, udržovali krev rozředěnou a snížili tak riziko cévních příhod.


Snižování zánětu

Jak by tedy mohla vypadat optimální příprava našeho cévního a imunitního systému? Kromě známých opatření k šetrné harmonizaci imunitního systému, tj. k rehabilitaci latentních mírných zánětů a ke snížení stávající antigenní zátěže imunitního systému, je třeba zvážit také následující možnosti:

– zajistit výživu buněk, zejména endoteliálních
– zajistit dobrý krevní oběh.

Prvním předpokladem je vyvážený a účinný imunitní systém, který udržuje zdravé prokrvení až do nejmenších cév. Výživa buněk až do nejmenších cév je důležitá pro udržení zdravého a aktivního imunitního systému.

Regulační účinek zde mohou mít zejména ochranné látky rostlinného původu, které rovněž podporují průtok krve. Z tibetských receptur existuje řada těch, které podporují zdravé cévy a harmonizují imunitní funkce (např. Gabur 28). Tradičně se uvádí, že mají protizánětlivé a prokrvující účinky.

Literatura:

Christina Berndtová. Příčiny úmrtí u COVID-19 – Krevní sraženiny často vedou k úmrtí. Tages-Anzeiger: 11.05.2020, 16:36
Thomas Meißner. Vysoký podíl poruch srážlivosti krve u COVID-19. Ärzte Zeitung online. : 11.05.2020, 17:55
Dominic Wichmann, Jan-Peter Sperhake a kol. Pitevní nálezy a žilní tromboembolie u pacientů s COVID-19. Ann Internal Med 2020; online 6.5.2020.

Napsat komentář

Share This