Příčina
Deprese je asi to, co bych nazval sklíčenou myslí, potlačením emocí nebo neschopnost vyjádřit své pocity. Symptomaticky zná depresi snad každý na západě a v moderních společnostech často postihuje i děti.
Jak tomu rozumím, deprese není jen oslabení mozku nebo vitality a projevený smutek, je to spíše syndrom „oslabení“ kolektivních funkcí organismu. Podobně jako město a obec, propadají depresi v chudých a tísnivých ekonomických časech. Projevuje se tichým „zoufalstvím a frustrací“ v životě každého člověka. Tibetská mahájánová jóga tantra říká, že „tělo je domem mysli“. V takových podmínkách některé deprese pramení z nenaplněných vášní a tužeb, některé z nedostatku úspěchů a uspokojení, některé ze vzteku nebo frustrace a některé z hormonálních a věkových změn. Jasně také vidím, že přirozeně se vyskytující oslabení tělesných hormonů (thigle/ khams dkar dmar) mění vitalitu a zájmy, což může vést k depresi nebo úzkosti a disharmonii.
Serotonin?
Západní medicína říká, že „deprese“ je způsobena nedostatečnou nebo nízkou funkcí serotoninu v žaludku, střevech a dalších částech těla, jako je centrální nervový systém. Naprosto souhlasím s tím, že serotonin je symptomem, patřící k funkci energie Hlen a je produkován „Rozkládajícím Hlenem“ v žaludku a střevech a je pociťován „Uspokojujícím Hlenem“ v hlavě. Například hlad přirozeně mizí po jídle, kdy člověk cítí uspokojení, když je žaludek naplněn. I v tomto případě vidíme, že funkce serotoninu je v žaludku a střevech, a proto mají pacienti s depresí špatný vztah k jídlu.
Deprese může být také způsobena poruchou funkce energií v hlavě (Uspokojujícího Hlenu). To se projevuje např. závratěmi, pohledem jako opilé oko (ztráta kontroly) a poruchami sluchu, kýcháním, nadbytkem nosního hlenu, častým nachlazením a pocitem těžkosti v oblasti temene. Tato porucha Hlenu může také způsobit extrémní nebo přehnané myšlení, utkvělou mysl nebo ztrátu zájmu a propadání depresím, anorexii nebo bulimii atd.
Kromě toho může dojít k narušení trávicí energie (trávicí teplo), funkcí smyslových orgánů (pěti menších energií Vítr), narušení energie na srdci (dokončující Oheň) projevující se jako nedostatečná touha k uskutečnění svých tužeb, a nakonec ke snížení životních funkcí. Špatná funkce trávicí energie může vyvolat bušení srdce, silné dýchání, silnou žízeň, špatnou chuť k jídlu, třes, bolest na hrudi, pálení nebo zvýšení tepla (pocit horka) na srdci a v plicích.
Psychicky se projevuje nedostatkem touhy, strachem, nedostatkem vůle, nezájmem, depresí, pesimismem a sebekritičností nebo narcismem. Povaha poruchy se podobá depresivnímu počasí.
Další symptomy
- Depresivní pacient má jiný pohled očí
- Obličej a hlava mají tendenci držet se při zemi
- Negativní myšlení (pesimistické)
- Pocit bezvýznamnosti nebo beznaděje ohledně života
- Pocit viny
- Nepravidelnost spánku
- Hněv
- Smutek
- Strach
- Příznak únavy nebo vyčerpání
- Ztráta paměti
- Špatné soustředění
- Přetrvávající bolesti
- Pocit neštěstí
- Touha změnit bydliště
- Přání opouštět (lidi, zaměstnání apod.)
- Změny nálad
- Zhoršená nálada
- Pocit prázdnoty
- Záchvaty sebevražedných myšlenek atd.
Léčba
1. Dieta
- Dle konstituce Vítr, Zluč a Hlen (více na TEST)
- Strava by měla být pravidelná a tepelně upravená. Je dobré zařadit více živočišné tuky, zeleninu a rýži.
2. Chování
- Je třeba zjistit původ utrpení a získat „NADĚJI“, že můžeme ve svém životě něco dokázat, protože deprese je způsobena frustrací a ztrátou životní naděje.
- Vhodná je psychoterapie.
3. Bylinné receptury.
- Ráno (před snídaní) – Čongši 6 . Po staletí se používají bylinné recepty, které na jedné straně neutralizují „ohnivé“ žaludeční prostředí a na druhé straně posilují trávicí energii. Bylinná směs Čongši 6 je dobře známa. Má hořkou a štiplavou chuť a má neutralizační vlastnosti. Lze použít na akutní i chronické stavy.
- Po obědě Gabur 28. Pro zlepšení oběhových potíží a imunity.
- Večer – Dzati 3, Dzati 10. Pro posílení soustředění a psychiky.
Energie Lung / Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších. Má chladivou a lehkou energii.
Energie Tripa / Oheň (někdy se nazývá Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.