Doporučení pro pozdní jaro

Doporučení pro pozdní jaro (duben až květen)

Toto období je charakterizováno vyšší sluneční aktivitou, která eliminuje energii Hlen. Kvalita počasí, a podobně i potravin, se mění na suchou a lehkou, podobnou energii Vítr, která je více horká. Energie Vítr se sice neprojevuje, ale může se nahromadit.

Abychom uchránili tělo před agresivním slunečním zářením, vysychání a nahromadění přemíry energie Vítr, doporučuje se proto jíst jídlo chuti sladké a lehké, kvality olejnaté. Prospěšné je jíst čerstvé či sušené ovoce, jako např. jablka, banány, hrušky a datle; z masa dančí, kuřecí, krůtí, které doplníme trochou oleje (ale bez delšího smažení); pak také rýže, pečivo, těstoviny, polenta. Zelenina by měla být dobře tepelně upravená, kořeněná zázvorem, skořicí, trochou česneku, muškátového oříšku nebo curry. Měli bychom se vyhýbat jídlu chuti slané, pálivé a kyselé.

Z nápojů je vhodný vinný střik, Yogi čaj (můj tibetský učitel ho připravoval tak, že asi 2/3 tvoří černý čaj, pak přidá 1/3 mléka, trochu cukru a nápoj nechá několikrát zkypět), zelený čaj, citrónový čaj, čerstvá voda a ovocné džusy (v omezené míře).

V případě pocitu horka, tj. nahromaděné energii Oheň, je také dobré se sprchovat studenou vodou (hlavně hlavu), pobývat na chladnějších místech a nosit vzdušné a bavlněné oblečení. Vyhýbal bych se dlouhodobému pobytu na slunci, intenzivnímu saunování (aby nedošlo k přehřátí organizmu), pospávání během dne a namáhavé fyzické práci.

Z tibetský směsí bylin doporučujeme Dzati 3, Čongši 6, Garnag 10Dresum (při pocitu horka).

Poznámky:

Energie Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších.
Energie Oheň (Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.
Energie Hlen (element země a vody) – odpovídá veškeré hmotě v těle, nejvíce se hromadí v ledvinách, slezině, lymfatickém systému, močovém měchýři, žaludku, mozku, jazyce a nose.

Upozornění

Jedná se o obecná doporučení vhodnosti potravin. Jejich vliv se může u různých osob lišit. Pro lepší posouzení vlivu na organismus je potřeba provést detailní diagnostiku.

Napsat komentář

Share This