Ekzém a lupénka

U svých klientů se občas setkávám s ekzémem nebo lupénkou. Podle tibetské medicíny je ekzém a lupénka způsobena nerovnováhou elementárních energií Ohně (hl. žlučníku a krve) a Větru (mentální faktory). A co s tím?

Lidé postiženi touto nemocí by, dle mých zkušeností, měli zapracovat především na své spokojenosti, přijmutí sebe sama, přijmutí tohoto světa, jakož i ostatních lidí se všemi jejich nedostatky. Pokud jsou postiženy děti nebo adolescenti, je dobré jim dávat co nejvíce lásky a porozumění, aby je nemuseli hledat ve svých ambicích ve škole, u svých kamarádů, ve svém vzhledu apod. Laicky řečeno, lidem se „vaří krev“, která se čistí přes kůži. Je to jako láva, která se dere na povrch z horkého vulkánu. Západní medicína vidí příčinu ekzému a lupénky v genetice nebo jiných vlivech, psychická pohoda je však vždy důležitá.

U diety bych doporučoval vyhnout se mléku a mléčným výrobkům, alkoholu, pšeničným produktům, citrusům (hl. pomerančům, mandarinkám a kiwi). Dále bych omezil pití kávy, Coca-Colu, silný černý čaj, čokoládu a kakao, tučné ryby, kyselé ovoce, houby, rajčata (hl. mimo sezónu), droždí, rebarboru, konzervovaná jídla a produkty v plechovkách, hrušky a sledě (slanečky). Jídlo by mělo být spíše vařené nebo dušené, a to zejména v zimě a na jaře, s větším množství zeleniny.

Je dobré se také vyvarovat kontaktu s kovem obsahující nikl.

Je vhodné provést očistu těla a zažívacího traktu, hl. jater a žlučníku.  Z produktů tibetské medicíny můžeme doporučit Dresum (viz https://tibetskamedicina.cz/dresum/) a na podporu trávení recept Čongši (viz https://tibetskamedicina.cz/congsi-6/).

UPOZORNĚNÍ

Nejsem poskytovatelem zdravotních služeb ve smyslu zák. 372/2011 Sb. a ani zdravotnickým pracovníkem.

Napsat komentář

Share This