Jak se soustředit a zklidnit neposedné myšlenky?

Určitě to dobře znáte. Potřebujete se soustředit na pracovní úkol nebo studium a pořád vás něco rozptyluje. V poštovní schránce přibývají e-maily, na telefonu vyskakují nová oznámení, do toho vám někdo volá a šéf nutně potřebuje, abyste přišli do jeho kanceláře.

Mnoho úkolů, tzv. multitasking nám ztěžuje plně se soustředit a dosáhnout cíle tak vyžaduje mnohem více úsilí, času a motivace. Ztráta pozornosti, neschopnost odlišit podstatné od nepodstatného, stres a touha po perfekcionismu vedou k nerovnováze a ztrátě energie.

Z pohledu tibetské medicíny je za tento stav zodpovědný krátký přebytek pohyblivé energie Vítr (rLung) v mysli. Tím se nemyslí pouze mechanický pohyb těla, ale i mentální pohyb mysli, který vyvolává vnitřní neklid. Myšlenky nám víří v hlavě, jsme nesoustředění a máme tendenci přehánět. Jak z tohoto kolotoče ven?

8 tipů pro vaši vyrovnanou mysl

  1. Zaveďte řád a pravidelnost do vašeho každodenního života.
  2. Dostatečně spěte.
  3. Vytvořte si seznam úkolů a postupujte podle předem stanoveného plánu.
  4. Nedělejte několik věcí najednou, v danou chvíli se věnujte pouze jednomu úkolu.
  5. Mozek potřebuje přijímat dostatek tekutin, aby mohl pracovat naplno. Proto dbejte na pitný režim. Kávu nahraďte vodou nebo čajem, například meduňkovým. Pokud chcete, můžete do něj přidat plátky citronu nebo zázvoru. Kyselost citronu a štiplavost zázvoru mají projasňující, osvěžující a aktivující účinky.
  6. Konzumujte potraviny, které zvyšují duševní výkony (tzv. brainfood). Patří mezi ně například banány, ořechy, semínka, listová zelenina a další.
  7. Zacvičte si na čerstvém vzduchu. Běh či chůze vás rozproudí a zlepší se vám nálada.
  8. Pro zklidnění mysli provádějte dechová cvičení a jednoduché meditační techniky.

Zklidněte svou mysl pomocí receptur tibetské medicíny

Tibetská medicína používá pro zklidnění mysli bylinky a koření. V situacích, kdy naše myšlenky těkají sem a tam a nedaří se nám je dostat pod kontrolu, je velmi důležité uzemnit mysl i tělo. V tibetském učení je pro tuto vlastnost vysoce ceněn kmín, který je znám především jako koření a pomocník při trávení. Stejnou vlastností se vyznačuje i kořen zázvoru, který má navíc projasňující účinky.

V recepturách se kmín a zázvor kombinují s muškátovým oříškem, který má stabilizační vlastnosti a přispívá k udržení rovnováhy větrné energie v mysli. Díky tomu jsou myšlenky klidnější a strukturovanější. Některé receptury obsahují také železo, které přispívá k normální kognitivní funkci a ke snížení únavy a vyčerpání.

Všechny tyto složky jsou obsažené v receptuře Dzati 3, která pomáhá zajistit vnitřní klid, posiluje odolnost vůči stresu a má zásadní vliv na rovnováhu organismu.

Napsat komentář

Share This