Dnešní každodenní život je často charakterizován zvýšenou zátěží a stresem. Použijte tyto jednoduché tipy, abyste si udrželi klid a snížili stres.
1) Dobrá příprava
S každodenním životem je to jako s vařením. Dobrá příprava ušetří spoustu stresu a vzteku. Přípravou na nadcházející pracovní nebo školní den si můžeme ušetřit spoustu starostí a naše tělo se zklidní již při samotné přípravě.
2) Hezky popořadě
Dělat všechno najednou není dobrý nápad. Postupovat krok za krokem je efektivnější a uspokojivější, protože máme čas i na malé opravy. Nejlepší je stanovit si milníky. Ty by měly být realistické a dosažitelné. Žádný učený ještě nespadl z nebe a je přirozené dělat chyby. Oprava chyb je také proces učení, který je součástí dosažení milníků.
3) Odměňujme se
Kromě práce je dobré se i odměnit. Třeba návštěvou kina, jídlem s přáteli nebo – jen menší radosti – kapitolou napínavé knihy, přestávkou na kávu s dortem v kavárně za rohem nebo sportovní činnosti. To vše nám pomáhá udržovat takzvanou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a významně přispívá k dobrému pocitu.
4) Relaxace a zotavení
Bez ohledu na to, zda se jedná o zkoušku nebo o zátěž v práci, je nervozita do určité míry normální. Určité množství stresu je zcela přijatelné. Pokud však náš spánek trpí, myšlenky neustávají a naše energie rychle klesá, je dobré změnit náš životní styl.
Abychom byli úspěšní ve škole, na univerzitě i v práci, je nesmírně důležité se umět uvolnit a odpočinout si. Pouze tímto způsobem je možné pracovat koncentrovaně a soustředěně a dosáhnout stanovených cílů. Každý musí sám zjistit, co nejlépe přispívá k jeho/ její relaxaci a zotavení. V úvahu přicházejí mentální a / nebo fyzická cvičení, meditace, jóga nebo dechová cvičení. Je důležité, aby zvolené opatření bylo prospěšné, aby otevíralo prostor k uvolnění mysli a aby se samo nestalo dalším stresovým faktorem.
Mobilní telefony, tablety a sociální média patří k největším stresovým faktorům naší doby. Tradiční tibetská medicína doporučuje meditaci a cvičení LuJong. Během práce lze krátké přestávky využít pro tkzv. „Office Yoga“ (viz např. youtube). Tímto způsobem si můžete zachovat chladnou hlavu a lépe se soustředit.
5) Jít ven
Může to být sport nebo jen procházka, která Vám vyčistí mysl. Při pouhých 20-ti minutách chůze v zeleni se uvolní naše tělo a zklidní tep srdce. A vždy se zhluboka nadechněte. Čím jsme vystresovanější, tím mělčí máme dýchání. Proveďte 5-10 dlouhých a hlubokých nádechů do břicha. Vnímejte čerstvý vzduch a sledujte své tělo.
6) Potrava pro nervy
„Nechť je jídlo tvým lékem“. To řekl Hippokrates. Jídlo nedodává tělu jen kalorie, které potřebuje k výrobě energie, ale také ovlivňuje zdraví a pohodu těla a mysli. Ne nadarmo se dnes mluví o „potravě pro mozek“. Patří sem ořechy, avokádo a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou mořské ryby, sezamová pasta a lněný olej. Dalším možností jsou banány. Jsou bohaté na hořčík, který je zvláště potřebný v době zvýšeného stresu.
Pokud máte labilní psychiku, pak z hlediska tibetské medicíny tělo trpí nadbytkem „Lung energie“ (energie Větru). Pokud je v těle příliš mnoho „Větru“, trávicí síla se zmenší a naše zažívání trpí. Na Západě by člověk řekl: „Stres je špatný pro žaludek“.
Jaká dieta je v tomto případě vhodná? Jednoduše řečeno: jíst a pít vše teplé, např.:
Teplá kaše je vhodná zejména ke snídani. Je snadno stravitelná, přináší energii a klid pro naše nervy.
Zelenina k obědu. Grilovaná, dušená nebo smažená s trochou rýže. Hovězí maso také velice zklidňuje.
K večeři jsou výborné polévky.
Sušené ovoce a ořechy jako svačina.
Syrová zelenina je z pohledu tibetské medicíny také „povolena“, ale měla by být konzumována v době oběda, kdy je tělo hodně zahřáto nebo jen v menší míře během dne. Pokud dáváte přednost syrové stravě, musíte se ujistit, že je dostatečně rozžvýkaná.
Dobré jsou i teplé nápoje. Místo kávy raději zelený čaj. Káva podporuje stresový hormon adrenalin. Pro zklidnění spíše horká voda se špetkou čerstvého muškátového oříšku a trochou medu nebo jen horká voda samotná.
7) Síla bylinných směsí
Z hlediska tibetské medicíny můžeme v náročných dobách využít k uklidnění živlu „Vítr“ sílu bylin a koření. Tímto způsobem můžeme získat jasnost a čelit obtížným okolnostem s čistou myslí, klidem a duševní vyrovnaností (Tib.: Semde). Klidná a jasná mysl snáze najde dobrý a klidný spánek, a tím pomůže regenerovat tělo i duši.
Uklidňující bylinky, koření a pryskyřice, jako je pryskyřice kadidlovníku pilovitého a ločidla čertova lejna, muškátový oříšek nebo plod vrcholáku chebule, jsou obsaženy v tradiční receptuře tibetské medicíny Dzati 10. Kompenzuje nadměrnou energii Lung plíce (energie Vítr), uklidňuje tok myšlenek a zajišťuje čistou mysl. Tělo se tak může uvolnit a příznaky zvýšené energie větru (např. poruchy spánku, deprese, potíže se soustředěním a vnitřní neklid) se sníží.
8) Podpořit zažívání
Každý, kdo na nervové přetížení reaguje také žaludkem, by měl dodržovat uvedené výživové rady. Tibetská medicína doporučuje ráno sklenici horké vody na prázdný žaludek a snížení porcí stravy během dne.
Dále může užívat tibetský recept „Sedru 5“. Zde obsažená semena granátového jablka, kořen galgánu lakařského, plody dlouhého pepře, kůra skořice a semena kardamomu posilují trávicí sílu a příjemně prohřívají vnitřek našeho těla. Štiplavé látky z dlouhého pepře a galgánu lékařského navíc uklidňují přebuzené nervy v žaludku. Esenciální oleje snižují plynatost, mají spasmolytický účinek a podporují uvolňování důležitých trávicích enzymů.