Ochrana v bouřlivých časech

V životě jsou situace, kdy člověk stojí jako strom v životní bouři a naše stabilita je otřesena. Pokud jsou takové bouře dlouhodobé, vnitřní rovnováha se vychýlí z rovnováhy. Nasaďme si tedy obrazně řečeno větrovky a dávejme pozor, abychom neztratili pevnou půdu pod nohama. Tibetská medicína poskytuje užitečné rady, jak si navzdory bouřím udržet rovnováhu.

Zvyšující se vítr

Každý zná fáze stresu, přetížení a z toho vyplývajícího pocitu nerovnováhy. Z tibetského pohledu vše, co námi hýbe, také zesiluje pohybující se energii větru (Lung). V tibetské medicíně ztělesňují plíce nejen mechanický pohyb, ale jsou také zodpovědné za proces myšlení, představivost, emocionální úroveň a schopnost komunikace. Pokud tedy fouká příliš silný vítr, jsme psychicky přetíženi. To vede k určité citlivosti a člověk se cítí „jako ve větru“. Kromě toho má vítr energeticky chladivé vlastnosti, které mimo jiné zbavují trávicí oheň (sílu) tepla. Tento účinek může být zesílen stresující stravou s velkým množstvím kofeinu a studenými, nezdravými pochutinami, jako jsou sendviče nebo bagety. Z dlouhodobého hlediska to má za následek také nedostatek tepla, výživy a energie v našem těle.

Tipy pro nezbytné uzemnění v každodenním životě

V tibetské medicíně je nejdůležitějším cílem udržení vnitřní rovnováhy. Protože energie větru je chladná a rušivá, tělo potřebuje teplou, hřejivou a výživnou stravu. Proto je lepší zeleninová polévka než salát, teplý bylinkový čaj místo ledových nápojů a uzemňující vlastnosti přirozeně sladkých (bez cukru) potravin, jako jsou banány, dýně, brambory, rýže a ořechy. Dobré tuky jsou také přínosem pro větrem ošlehanou mysl.

Stresu se často nelze zbavit ze dne na den. Proto je důležité vytvořit správnou rovnováhu ve svém chování. Ať už jde o relaxační cvičení, jako je chůze nebo jóga, dechová cvičení nebo rozptýlení u dobré knihy. Je také dobré chránit své tělo před větrem a chladem vhodným oblečením. Teplé koupele jsou samozřejmě také relaxační a zahřívací možností.

Tuky jsou prospěšné nejen v potravinách. Při vnější aplikaci mají také zahřívací a zklidňující účinek. Skvěle se hodí například olejové masáže se sezamovým olejem. Chodidla lze také prokrvit přírodním krémem na nohy bohatým na tuk nebo ghí. To také zajišťuje tzv. „půdu pod nohama“.

Síla bylinek a koření

Bylinky a koření mají také zahřívací a uzemňující vlastnosti a mohou udržovat energii větru v rovnováze. Muškátový oříšek je v tibetském učení nejdůležitějším kořením. Ne nadarmo existuje mezi tibetskými bylinnými směsmi velká rodina muškátových receptur (Dzati10 nebo např. Dzati3)*. Zachovávají vítr v jeho přirozené potřebě, ale mají i další vlastnosti. Muškátový oříšek se tak často kombinuje s uzemňujícím kmínem, aromatickou lékořicí, očistným kadidlem nebo osvěžujícím myrobalánem.

Důležité při tom všem je naslouchat sobě a svému vnitřnímu hlasu. Tělo a mysl si řeknou poměrně brzy, když už nemohou čelit bouři a potřebují zvýšenou ochranu a teplo. Tímto způsobem se rovnováha pouze rozkolísá, ale nedojde k jejímu úplnému narušení. Strava a chování přizpůsobené osobní konstituci navíc pomáhají šetřit energii a zvládat život s určitou základní stabilitou.

*Rodinu Dzati receptur najdete například pod názvy NervoTib, CogniTib, Nervoben, Cogniben

Napsat komentář

Share This