Opičí mysl – neposedné myšlenky

Jako tlupa opic, které skáčou z větve na větev, skáčou myšlenky v opičí mysli. Pojem opičí mysl pochází z buddhismu a ilustruje to, čemu říkáme neposedné myšlenky nebo skákající myšlení.

To se stává zejména v období velkého stresu nebo když se snažíme dosáhnout nějakého cíle s velkým perfekcionismem. Často je obzvláště obtížné strukturovat a usměrňovat myšlenky. Člověk se nesoustředí, ztrácí pozornost na to podstatné a rychle se unaví.

Z hlediska tibetské medicíny je za to zodpovědný krátký přebytek pohyblivé energie větru (plic) v mysli. To neznamená pouze mechanický pohyb těla, ale také mentální pohyb mysli. Hovorově se také říká, že jsme „pohnuti“. Pokud je běžný duševní pohyb příliš velký, myšlenky skáčou sem a tam. Člověk je snadno rozptýlený a má tendenci přehánět.

Utišit tuhle opičí bandu v hlavě není tak snadné. Nápomocné mohou být dechové a meditační techniky. Potraviny, jako jsou banány nebo mix potravin, které jsou u nás známé také jako tzv. brain foods a díky své sladké chuti mají uzemňující účinky, a mohou tak uklidnit opičí tlupu.

Tibetské bylinky a koření používají v těchto případech zejména muškátový oříšek. Je považován za jednu z nejdůležitějších složek receptů, které slouží k udržení rovnováhy větrné energie v mysli. Díky tomu jsou myšlenky klidnější a strukturovanější.

Dzati 3 využívá stabilizačních vlastností muškátového oříšku a kombinuje je s uzemňujícími vlastnostmi kmínu, zázvoru. V některých moderních recepturách je doplněna speciálně připravenou, vysoce využitelnou sloučeninou železa. Železo přispívá k normální kognitivní funkci.

převzato ze stránek padma.de

Napsat komentář

Share This