Příčina
Vznik konfliktního prostředí v žaludku – horkosti a chladu (energie Tripa a Bekhen).
Žluč tvořená v játrech (žlučníku) se potkává s hlenem (mukus) energie Bekhen v žaludku a způsobí „ohnivé“ žaludeční prostředí.
Pozdní večeře, příliš těžká a mastná jídla, sladkosti a alkohol, kofein a nikotin, narušují žaludeční prostředí a funkci trávicích enzymů. Také konzumace syrového a těžko stravitelného jídla (oblíbené zeleninové saláty) múže vést k vývoji přebytečné žaludeční šťávy a zhoršujícímu trávení. Pokud to trvá déle, výsledkem je, že požité jídlo nelze úplně rozložit na jednotlivé složky a žaludeční šťáva se dostane do jícnu. To je vnímáno jako nepříjemný pocit pálení. Často se vyskytuje při ležení (zejména v noci) nebo pohybu po jídle.
Na emoční úrovni může být příčinou přílišná ambice (lidově řečeno „tlačím na pilu“), strach, obavy, které blokují přirozený tok energie v oblasti trávení. Lidé to často popisují jako „kámen na žaludku“.
Další symptomy
- Bolest v žaludku
- Studené i horké jídlo způsobuje bolest
- Pocit bloku v žaludku
- Bolest na prsou
- Palpitace (bušení srdce)
- Bolest hlavy a závrať
- Bolest zad
- Bolest ramene
- Špatné sny
- Zvracení (chronický stav)
Léčba
1. Dieta
Z jídelníčku vyřaďte extrémně zahřívající potraviny jako alkohol, mléčné produkty, tučné a olejnaté potraviny, kyselé potraviny a ovoce, chilli a kořeněná jídla, přemíru soli, uzeniny, čokoládu, česnek. Je potřeba vyloučit i těžce stravitelná jídla jako syrovou stravu (zeleninu), polotovary a pečivo ze zmraženého těsta, fastfood a pšeničné výrobky. Doporučujeme jíst více tepelně upravenou zeleninu a rýži. Pití vychladlé převařené vody mezi jídly je také prospěšné.
2. Chování
Nepřejídat se, tj. jíst dopolosyta a pít dopolpita, vyhýbat se jezení v pozdních hodinách (poslední jídlo nejlépe v 18:00).
Více odpočívejte, vyhýbejte se stresu a usilovné aktivitě – duševní i fyzické. Je vhodné si více uvědomovat svoje emoce jako obavy a strach.
3. Bylinné receptury.
Po staletí se používají bylinné recepty, které na jedné straně neutralizují „ohnivé“ žaludeční prostředí a na druhé straně posilují trávicí energii. Bylinná směs Čongši 6 je dobře známa. Má hořkou a štiplavou chuť a má neutralizační vlastnosti. Lze použít na akutní i chronické stavy.
Z pohledu tibetské medicíny recept redukuje nadměrnou energii Hlen (elementy Voda a Země) a vyvažuje žaludeční prostředí.