Potíže se žlučníkem? 3 základní doporučení

K čemu žlučník slouží a jak funguje?

Dle tibetské medicíny je žlučník jako „výživový závěsný vak“. Sbírá odpadní produkty z krve v játrech. Můžeme ho přirovnat k vařiči v kuchyni, kde pomocí ohně připravujeme jídlo. Podobně, žlučník pomáhá s trávením jídla a dává teplo našemu tělu.

Nejčastější příčiny bolesti žlučníku

Žlučník vyčerpává přemíra nevhodné stravy, psychologicky hněv, nervozita, pocit nespokojenosti apod. Může tak docházet k zánětům, zahušťování žluče (až žlučové kameny) nebo jejímu špatnému vylučování.

Příznaky špatné funkce žlučníku

Následně pak k problémů s trávením, plynatosti, zácpě nebo průjmům, bolestem hlavy, pocitům na zvracení, problémům s kůží apod. Později se mohou objevit větší nerovnováhy žaludku a střev, slinivky, metabolismu, hemeroidy, cysty, nepravidelná menstruace, potravinová intolerance, alergie, záněty dutin, vysoký krevní tlak, tinnitus, problémy se zrakem, reflux jícnu, revmatické bolesti, peptické nebo střevní vředy, bolesti ramen a krku. Všechny tyto problémy mají svoji léčbu a zároveň stejnou příčinu, tj. špatnou funkci žlučníku.

Operace žlučníku a její následky

Dle zkušeností, při dlouhodobých problémech žlučníku, kamenech, písku, operace (odstranění žlučníku) může pomoci. Funkci žlučníku nahradí játra.

Jak řešit problémy se žlučníkem

Jaké jsou základní tři doporučení dle tibetské medicíny? (Týká se tzv. „studeného“, tj. chronického žlučníku, ne akutního zánětu):

  • Vhodná strava: tepelně upravená, omezit nebo vyloučit syrovou stravu, tučná jídla, mléčné produkty, sladkosti (čokoládu), uzeniny, tučné ryby (losos), silně kořeněná a pálivá jídla, glutamát, smažená jídla, produkty ze pšenice, citrusy a kyselé ovoce.
  • Úprava životního stylu: chodit spát do 22:00 (ponocování může žlučník vyčerpávat), poslední jídlo ideálně do 19:00 a pracovní (stresující činnost) omezit po 17:00. Snažit se přijmout své nemoci a nedokonalosti (hl. to, že je nepřijímáme ????), netlačit, lidově řečeno, na pilu. Zařadit relaxační techniky jako např. meditaci, jógu.
  • Bylinná směs (receptura) tibetské medicíny na podporu energie žlučníku a jeho vylučování: Garnag 10, 1-2 kapsle, asi ½ hod po jídle, zapít teplou převařenou vodou.

Napsat komentář

Share This