Růže (Erysipel)

Příčina

Erysipel neboli růže je akutní lokalizovaný zánět kůže. Onemocnění má sklon k recidivám. Dle tibetské medicíny se může objevit samo osobě, případně jako následek špatného léčení, které zakonzervuje zánětlivé onemocnění (více viz Záněty chronické).

Podobně jako u Dny vzdálenou příčinou je disharmonie elementárních energií Větru, krve a tekutiny čuser (tib. „žlutá tekutina“´).

Čuser je lymfa produkovaná ve žlučníku v důsledku trávicího procesu, která se obvykle vylučuje. Pokud k tomu nedojde kvůli nerovnováze energií, pak čuser cirkuluje v celém těle, následkem toho se dostane do svalů, kostí a orgánových systémů, soustředí se zejména v kloubech a izoluje se na kůži. Nadměrné množství tekutiny čuser může vyvolávat zvýšený pocit lokálního tepla (trumtsi).

Bližší příčinou je nevhodná dieta a chování. Jedná se hlavně o příčiny zvyšující energii Tripa/ Oheň jako např. konzumace přemíry alkoholu, vína horší kvality, soli, kyselých potravin, studených nápojů, červeného masa, přetěžování organizmu fyzickou nebo psychickou činností, stres, hněv, potlačená zlost, netrpělivost. To může vést k narušení krve a její špatné cirkulaci, narušení proudění tekutiny čuser. Nečistá krev a čuser se shromažďuje a vyvolává záněty.

Léčba

1. Prevence

  • Vyléčení/ doléčení běžných nachlazení a chřipek.
  • Posílení našeho trávení, nedokonalé trávení tím, že budete jíst spíše tepelně upravenou stravu. Syrová strava je totiž hůře stravitelná než tepelně upravená. Stravu můžete přizpůsobit svému typu nebo se řídit velmi jednoduchým pravidlem –  pravidlem rovnováhy. Pokud jíte něco studeného, snězte nebo vypijte něco teplého, abyste to vykompenzovali. Například polévka se salátem nebo čaj po zmrzlinovém poháru. Pokud jíte něco suchého, například křupavý chléb, přidejte na něj něco krémového. Pokud budete jíst a pít podle principu rovnováhy, váš typ i vy sami zůstanete v rovnováze.
  • Přizpůsobení stravy a chování svému konstitučnímu typu. Tibetské konstituční učení rozlišuje sedm základních typů. Pokud chcete zjistit, jaký typ jste, můžete si zde udělat typový test. Váš osobní konstituční typ vám poskytne plán pro vaši pohodu. Tibetská medicína sleduje vnitřní rovnováhu, kterou můžete ovlivnit prostřednictvím výživy a životního stylu. Pokud je váš konstituční typ v rovnováze, jste zcela sami sebou a lidé se vás budou ptát na recept na vaši vitalitu a zářivost.
  • Detoxikace – dieta s tepelně upravenou zeleninou nebo půsty (pozor – může rozhodit energii Lung). Z tibetských receptur může pomoci  Dresum.

2. Akutní (horká) fáze

  • Dieta zahrnující tepelně upravenou zeleninu a rýži.
  • Z produktů tibetské medicíny můžeme doporučit Dresum ráno/ večer a Gabur v poledne.

3. Chronická (studená) fáze

  • Dieta zahrnující tepelně upravenou zeleninu s kořením, které zahřeje více organismus
  • Z produktů tibetské medicínyTinspora Cordifolia (Guduchi) – odvar ráno, Dresum v poledne, Gabur večer
  • Přivětším pocitu chladu Sedru 5 ráno, Gabur v poledne nebo večer.
  • Brát alespoň 1 měsíc.

Energie Lung / Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších. Má chladivou a lehkou energii.

Energie Tripa / Oheň (někdy se nazývá Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.

Napsat komentář

Share This