Více energie – s kávou nebo raději bez ní?

Káva a další kofeinové nápoje jsou prostě součástí našeho každodenního života. Pro někoho jsou čistým potěšením, jiní je používají k tomu, aby se prosadili. Je však kofein skutečně řešením pro lepší výkonnost?

Mnoho lidí v našich regionech si nedokáže představit začátek dne bez kávy. Jiní spoléhají na černý čaj nebo energetické nápoje. Všechny nápoje mají společný obsah kofeinu (v čaji známého také jako tein). Kofein je přírodní látka, která se vyskytuje v kávovníku a čajovníku, ale také v přibližně 100 dalších druzích rostlin. V přírodě se kofein používá k odpuzování hmyzu, ale pro člověka má povzbuzující účinek.

Náš nervový systém je vybaven ochranou proti přetížení. Pokud přirozeně dostupná denní kapacita aktivních nervových buněk klesá, tělo uvolňuje adenosin. Tato látka se napojuje na receptory, které tělu signalizují zpomalení, které vnímáme jako únavu. Kofein má podobnou strukturu jako adenosin a působí na stejné receptory, ale blokuje je. Kofein tedy brání adenosinu v dokování a my zůstáváme výkonnější. Ale…

Jako často v životě, i zde platí, že účinek nebo jed je dán množstvím. 4-5 šálků kávy je považováno za bezproblémové a člověk má skutečně prospěch z aktivačních vlastností. Pokud však ve fázích zvýšeného stresu vypijete výrazně více než toto množství, můžete již pociťovat vedlejší účinky kofeinu, jako je nervozita, snížená koncentrace nebo nespavost. Tělo si navíc na určité množství kofeinu zvykne a žádoucí probouzecí účinek je výrazně nižší. Čaj má pomalejší a poněkud déle trvající účinek než káva, ale v konečném důsledku zůstává účinek i vedlejší efekt rovnocenný. Nejlépe funguje u lidí, kteří nepravidelně konzumují kávu, čaj apod.. Povzbuzující účinek je vhodné využít ráno nejpozději do 14.00 hodin a poté se zdržet kofeinu, abyste mohli klidně spát.

Co ale dělat s odpoledním útlumem?

Hodně pijte a osvěžte své smysly kořením.
Mozek je velmi žíznivý orgán. Záleží na dostatečném přísunu tekutin. Nejlepší je pít neperlivou vodu. Pokud je to pro vás příliš nudné, můžete do něj namočit několik plátků zázvoru a/nebo citronu. Tím se voda osvěží a oživí. Je bezpodmínečně nutné vyhnout se jakýmkoli sladkým nápojům, protože podobně jako kofein pomáhá cukr zvyšovat energii, ale jen krátkodobě a pokles výkonnosti je poté o to silnější.

V tibetské medicíně hraje koření ústřední roli při udržování rovnováhy těla v různých fázích života. To platí i pro období, která vyžadují vysokou úroveň duševní přítomnosti. Muškátový oříšek je jedním z nejdůležitějších koření. Udržuje stabilní pohyblivou energii větru, která je také zodpovědná za duševní hbitost. Kmín má uzemňující účinky a kořen zázvoru nás osvěžuje a projasňuje. Pro ty, kdo se chtějí obejít bez kofeinu, je tibetská medicína inspirativní a osvěžující alternativou z pokladnice přírody.

převzato z padma.de

Napsat komentář

Share This