Záněty

Příčina

Vzdálenou příčinou je nevědomost a z toho vyplývající mentální jedy (více viz zde). Zde konkrétně averze (nenávist), kterou tvoří dynamický princip Tripa (Oheň). Tripa (Oheň) má horkou a ostrou kvalitu, která může v nerovnováze zvýšit element ohně v organizmu a postupně „spalovat“ složky těla.

Bližší příčinou jsou sezónní výkyvy teplot, klimatické změny, sucho nebo vlhko (záplavy). Sezónní změny mají vliv na tělesné pochody, nárůst a snížení energií, akumulaci a eliminaci toxinů. Hlavně v přechodných obdobích bývá tělo oslabené, na podzim akumulací horka z léta, které přichází do konfliktu s narůstajícím chladem a na jaře naopak akumulací chladu ze zimy, který se vyrovnává narůstajícím teplem. Takto oslabené tělo mohou pak snadno napadat externí vlivy jako virus.

Další příčinou je strava, která nerespektuje výše zmíněné sezónní vlivy, čas během dne, stavbu těla, tendence k nemocem, zejména konzumace přemíry zahřívajícího koření, soli, alkoholu, mléčných výrobků, tučného masa a uzenin, tj. strava zvyšující princip Tripa (Oheň).

V neposlední řadě je to také naše chování jako vyčerpávající fyzická práce, cvičení a jiná aktivita jako boj, nehody, zranění, přemíra saunování, pospávání během dne, pozdní ukládání se ke spánku nebo jeho nedostatek, přemíra duševní aktivity, přehnaná zlost, agrese, obavy, odpor, zášť, deprese a pocit neštěstí. Pobývání na chladných, vlhkých, větrných a znečištěných místech provokuje vznik infekcí a infekčních onemocnění.

Akutní záněty

Léčba

Prevence – odhalení a zvědomění příčin infekcí a jejich přijetí, viz výše.


Typy pro léčbu

Pokud již máte nachlazení nebo chřipku, máme pro Vás několik typů, co pomáhá a co ne:

1. Silný hovězí nebo kuřecí vývar

Vhodný zejména při nachlazení, anebo v období rekonvalescence. Lepší je hovězí, protože tolik nezahřívá. Maso má zklidňující účinky, bílkoviny pomohou tělu se zotavováním.

Do vývaru je dobré přidat kořenovou zeleninu, která dodá tělu vitamíny a minerály. Mírně nás také ochladí. Vhodná je i trocha citronu, který doplní potřebné vitamíny.

Pozor, při vyšší teplotě s vývarem počkejte. Dodávejte tělu raději vlažné tekutiny (nejlépe vychladlou převařenou vodu, která má dobré ochlazující účinky)!

2. Ovoce a zelenina

Populární citrusy mohou dráždit přecitlivělý žaludek. Lepší je banán, kokosová šťáva, případně jablka a hrušky (nejlépe oloupané, slupky dráždí zažívání, ovoce můžete připravit i jako kompot).

Pro lepší chuť a účinek můžete přidat trochu medu, špetku skořice nebo kurkumy, která má antiseptické vlastnosti.

Zeleninu doporučujeme konzumovat tepelně upravenou. Je pak lépe stravitelná.

3. Oblíbený zázvor

Zázvor je vhodný při nachlazení a rekonvalescenci, ne při vyšší teplotě.

Odvar z byliny funguje tak, že tělo nejdříve ohřeje a po strávení ochladí.

Důležité je oddenek zbavit kůry, která je dle tibetské medicíny toxická.

4. Lidové antibiotikum česnek

Zklidňuje, stimuluje krevní oběh a pocení, pomáhá s kašlem.

Podobně jako zázvor je vhodný při nachlazení a rekonvalescenci, ne při vyšší teplotě. Vařením ztrácí svoji sílu.

5. Rezignujte na cukr, sladkosti a sladké nápoje

Cokoliv sladkého (kromě ovoce) vynechejte. Sladkosti mohou podpořit v těle zánět.

Dále nejsou vhodné tučné mléčné výrobky a uzeniny.

Naopak, dobrá je rýže, zklidňuje a harmonizuje organizmus. Do rýže přidejte kurkumu, špetku šafránu nebo světlici barvířskou.

6. Dopřejte si dostatek času a klidu na vyléčení!

Pokud chřipku nebo nachlazení přechodíte, může se zánět „zakonzervovat“ někde v těle a v budoucnu způsobit chronické onemocnění.

Ze stejného důvodu používejte léky na snížení horečky (například Acyrpilin) až při vysoké teplotě.

7. Recepty tradiční tibetské medicíny

Tibetská medicína doporučuje na akutní infekce
Gabur 25 nebo O´su.

Pro preventivní očistu a nachlazení Dresum.

Chronické záněty

Příčina

Příčiny chování a diety popsané výše mohou způsobit chronické nemoci, pokud je naše tělo dlouhodobě oslabené.

Ohledně nevhodné léčby

viz bod 6 výše (Dopřejte si dostatek času na vyléčení), na konci nachlazení, infekční nemoci, bývá v těle přemíra energie Lung (Vítr), spojené hlavně s naší psychikou.

Tato energie má chladivou podstatu a pokud si nedopřejeme dostatek času na vyléčení, může tato energie „zakonzervovat“ zánět (energii Tripa) kdekoliv v našem těle, nejčastěji  v oblasti srdce, žaludku a ledvinách, a to i  na mnoho let.

Běžná zánětlivá onemocnění, jako nachlazení nebo chřipka, není tedy dobré podceňovat. Mohou totiž v budoucnu podpořit vznik chronických a těžko vyléčitelných nemocí jako jsou např. artritida, dna, astma, revma, střevní kolitida, chronický únavový syndrom, nemoci kůže, žaludeční nebo ledvinové kameny, cysty, tumory a mnoho jiných autoimunních nemocí.

Dle tibetské medicíny je velice zdraví prospěšné nechat nemoc tzv. uzrát, kdy se energie Tripa/Ohně (zánět) plně rozvine a chladivý obal zmizí. Poznáme to tak, že tělo má vysokou teplotu (kolem 38 °C). Dříve není vhodné tělo chladit nebo snižovat teplotu léky, antibiotiky nebo jinými (protizánětlivými) prostředky.

Při nižších teplotách je spíše vhodné tělo zahřívat z vnějšku a zevnitř přírodními prostředky jako je např. zázvorový čaj, čaj s citronem (medem), římský kmín (má protizánětlivé účinky pro horní cesty dýchací), skořice (protizánětlivé účinky), hřebíček (léčí nachlazení), majoránka (odbourává bolesti hlavy a krku a nemoci jater), kurkuma (potlačuje horečku, záněty a infekce).

Po vyléčení zánětu a ústupu teploty zůstává v těle ještě hodně energie Větru. V této fázi rekonvalescence je vhodné jíst vývary z kostí nebo masa (lehce kořeněné a s trochou zeleniny), dopřát si dostatek klidu a tepla tak, aby tělo nabylo svoji sílu a psychika se stabilizovala. Vhodnou nemasitou stravou může být i tibetská Tsampa, což je pražená ječmenná mouka (může být i žitná) podávaná jako kaše s vodou nebo s převařeným mlékem. Kaši je možné dochutit medem, skořicí, oříšky apod.

Další příčinou spojenou s naším chováním a dietou je nedokonalé trávení.  To způsobují nedokonalé metabolity (toxiny), které se také mohou stát zdrojem chronických nemocí. Dle naší zkušenosti má v dnešní době většina lidí trávení oslabené.

Léčba

Běžná zánětlivá onemocnění, jako nachlazení nebo chřipka, není tedy dobré podceňovat. Mohou totiž v budoucnu podpořit vznik chronických a těžko vyléčitelných nemocí jako jsou např. artritida, dna, astma, revma, střevní kolitida, chronický únavový syndrom, nemoci kůže, žaludeční nebo ledvinové kameny, cysty, tumory a mnoho jiných autoimunních nemocí.

Prevence

  • Vyléčení/ doléčení běžných nachlazení a chřipek, viz výše
  • Posílení našeho trávení, nedokonalé trávení tím, že budete jíst spíše tepelně upravenou stravu. Syrová strava je totiž hůře stravitelná než tepelně upravená. Stravu můžete přizpůsobit svému typu nebo se řídit velmi jednoduchým pravidlem –  pravidlem rovnováhy. Pokud jíte něco studeného, snězte nebo vypijte něco teplého, abyste to vykompenzovali. Například polévka se salátem nebo čaj po zmrzlinovém poháru. Pokud jíte něco suchého, například křupavý chléb, přidejte na něj něco krémového. Pokud budete jíst a pít podle principu rovnováhy, váš typ i vy sami zůstanete v rovnováze.

  • Přizpůsobení stravy a chovánísvému konstitučnímu typu. Tibetské konstituční učení rozlišuje sedm základních typů. Pokud chcete zjistit, jaký typ jste, můžete si zde udělat typový test. Váš osobní konstituční typ vám poskytne plán pro vaši pohodu. Tibetská medicína sleduje vnitřní rovnováhu, kterou můžete ovlivnit prostřednictvím výživy a životního stylu. Pokud je váš konstituční typ v rovnováze, jste zcela sami sebou a lidé se vás budou ptát na recept na vaši vitalitu a zářivost.

  • Detoxikace – dieta s tepelně upravenou zeleninou nebo půsty (pozor – může rozhodit energii Lung). Z tibetských receptur může pomoci  Dresum, více zde…

Léčba chronických zánětlivých nemocí

Viz naše záložka Nemoci, kde budeme postupně zveřejňovat rady a doporučení.
Z produktů tibetské medicíny můžeme doporučit Gabur.

Energie Lung / Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších. Má chladivou a lehkou energii.

Energie Tripa / Oheň (někdy se nazývá Žluč) – odpovídá teplu v těle, nejvíce se projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.

Napsat komentář

Share This