Chronický zánět, základ mnoha nemocí

Výsledky zdravotnických výzkumů ukazují, že chronický zánět hraje ústřední roli v mnoha komplexních onemocněních. Pro západní medicínu je to nový přístup. V tibetské medicíně se naopak jedná o staletí starý koncept. Například některé tibetské receptury se tradičně používají při chronických zánětlivých procesech k léčbě příčin řady zdravotních problémů.

V současné době je známo, že zánět je jednou z příčin mnoha onemocnění. Podle zprávy Harvard Medical School „chronický zánět hraje ústřední roli v některých současných civilizačních chorobách, včetně revmatoidní artritidy, srdečních chorob, cukrovky, astmatu, autoimunitních onemocnění nebo aterosklerózy, a dokonce urychluje stárnutí buněk.“

Akutní zánět je přirozený obranný mechanismus organismu. Zranění či různé patogeny vyvolávají akutní zánět, který slouží k boji proti nim a k jejich odstranění.

Existují však také podněty, které aktivují imunitní systém po delší dobu. Mezi ně patří mimo jiné stres, který na tělo každodenně působí v důsledku moderního životního stylu, jako je nedostatek pohybu (v důsledku sedavého zaměstnání), špatná strava, toxiny v životním prostředí, stresující léky a kouření. Tělo je však také neustále ve střehu kvůli stresu, přetížení a psychosociálním konfliktům.

Toto neustálé mírné podráždění může vést k chronickému a podprahovému zánětu ( tzv. mikrozánětu) v celém těle.

To vede k tomu, že přirozené protizánětlivé procesy v těle již nelze dostatečně aktivovat. V důsledku neustálé pohotovosti imunitní systém dlouhodobě trpí a obrana je oslabena.

Uvěznění v koloběhu imunitního systému

Při chronickém zánětu imunitní systém neustále produkuje obranné látky, které napadají nejen spouštěče zánětu, ale i zdravé buňky. To vede k poškození tkáně, které je zase novým spouštěčem pro imunitní systém, a tím spouští nový proces. To někdy vede k většímu poškození, než jaké způsobil původní patogen.

Statistiky ukazují, že počet chronických zánětlivých onemocnění v posledních desetiletích neustále roste. V minulosti se častěji vyskytovaly u starších lidí v průmyslově vyspělých zemích, proto se jim také říká nemoci z blahobytu. V současné době se jejich počet celosvětově neustále zvyšuje a stále častěji jsou jimi postiženi i mladí lidé.

Častým důsledkem chronického zánětu je změna cév. Oběhové poruchy jsou proto také prvními příznaky zánětlivých chorobných procesů.

„Při zánětlivých procesech a zejména při chronických zánětech je důležité dbát na šetrnou regulaci imunitních funkcí a zároveň na udržení zdravého krevního oběhu,“ vysvětluje Dr. Cécile Vennos, vedoucí oddělení výzkumu společnosti Padma AG.

Chronický zánětlivý cyklus je mnohovrstevnatý a složitý proces. Aby ji mohl imunitní systém zlomit, potřebuje jemné impulsy, které působí současně na několika úrovních. Rostlinné směsi tibetské medicíny působí v souladu s tímto holistickým přístupem.

Tibetské přípravky se skládají z mnoha různých složek, které se navzájem podporují ve svém účinku a vyvažují případné nežádoucí účinky. Tyto směsi více látek tak působí synergicky a současně na několika úrovních v těle.


S rostlinami proti „skrytému teplu“

V tibetské medicíně se klasicky doporučuje kafrová formule „Gabur“. Podle tibetského tradičního pojetí se používá pro takzvané „skryté teplo“. Dnešní výzkumy tibetské medicíny ukazují, že „skryté teplo“ by mohlo znamenat formy chronického zánětu – srovnatelné s moderním termínem „zapouzdřený zánět“.

Přípravek se skládá z různých rostlin a minerálů a má „chladivé“ vlastnosti. Směs tradičně potlačuje záněty na všech úrovních, podporuje krevní oběh v těle a působí antioxidačně.

Pro konzultace ohledně doporučení užívání kontaktujte našeho specialistu (viz. poradci) nebo se zeptejte v diskusi níže

Napsat komentář

Share This