Ideální čas pro jarní očistu a detoxikaci

Mnoho lidí využívá začátek jara, ale také nadcházející období půstu, jako příležitost k očištění těla. Vnitřní čištění je také velmi důležité v tibetské medicíně a zaměřuje se především na funkční okruh jater a žlučníku.

Nedostatek pohybu a poměrně mastná a sladká strava v zimních měsících zatěžují přirozenou detoxikační funkci jater a odbourávání škodlivých látek z organismu a metabolismus zpravidla běží pomaleji. Ale s probuzením přírody je tělo nyní také probuzené na nový cyklus.

Játra musí po zimě dohnat práci a potřebují hodně energie k detoxikaci. Proto je podpora užitečná. Detoxikační kúra pomáhá játrům zotavit se a regenerovat a přináší i vnitřní energetickou podporu metabolismu.

Detoxikační a čistící centrum v těle

Játra filtrují kolem 2 000 litrů krve každý den a odstraňují znečišťující látky rozpustné v tucích. Jsou však také nepostradatelné pro využití živin a životně důležitých látek z každodenního jídla a hrají ústřední roli v energetickém metabolismu.

Kromě toho játra produkují žluč, která je nezbytná pro trávení tuků. Žluč má současně vylučovací funkci. Játra „přenášejí“ znečišťující látky odfiltrované do žluči, která je transportuje do střeva, aby se poté vylučovaly stolicí.

Pro posílení efektu detoxikace je proto zřejmé, že nestačí jen aktivovat funkci filtru (jater), ale také zajistit pravidelné vyprazdňování. Proto tibetská medicína doporučuje aktivovat obě funkce, nebo jejich fáze současně.

Garnag 10 a Dresum 3 – všestranná ochrana funkce jater

Funkční oběh jaterní a žlučové energie má dvě aktivní fáze, analogické s každodenní rutinou. Protože tělo potřebuje jídlo během dne, energie žluči a trávení tuků dělají svou práci hlavně během dne. Játra jsou na druhou stranu velmi zaneprázdněna v noci. Přebírají filtraci toxinů a metabolických produktů a podílí se na různých regeneračních procesech. V ideálním případě jsou obě aktivní fáze jater a žlučníku podporovány jako součást léčby.

Během dne

Tibetská medicína doporučuje Garnag 10 (někdy označován jako GaleTib) přes den, abyste nejlépe ráno mohli harmonizovat biliární energii (týkající se žluči, žlučového systému). Tibetsky označováno jako Nutry cheyley. Obsažené hořké látky totiž stimulují tok žluči.

Večer

Večer, přibližně 1 hodinu po jídle, užijete recepturu Drebu 3 (někdy známý jako HepaTib). Tento tradiční a velmi dobře známý recept se skládá ze tří plodů myrobalánu, které poskytují různé hořké a podzimní plody a další významné látky k podpoře funkce jater.

Tipy z pohledu tibetské medicíny

Kromě bylinných receptů doporučuje tibetské učení přizpůsobit stravu a chování. Spousta čerstvé a sezónní zeleniny a ovoce poskytuje důležité životně důležité a ochranné látky. Hořce chutnající jídla, jako je čekanka, rukola, řeřicha a hořké bylinné čaje, také podporují rovnováhu jater a žluči. Játra navíc potěší jemná strava s nízkým obsahem tuku a cukru a omezení alkoholu a nikotinu.

Kombinace bylinných receptů, stravy a chování bychom měli završit pohybem na čerstvém vzduchu. Je také dobré vnímat svůj stres a dopřát si dostatek odpočinku a spánku. Kromě toho můžete aktivovat metabolismus tkání pomocí tibetských masáží nebo lehkých tělových peelingů.

Napsat komentář

Share This