Tipy na ochlazení v horkém létě

Léto je pravděpodobně nejoblíbenější sezónou. Život se odehrává více venku, nálada a i životní síla bývá na maximu. Pouze přílišné teplo, kterému je vystaveno naše tělo, často vadí. Skok do chladné vody sice pomáhá, ale nemůže být vždy součástí pracovních a rodinných povinností.

Máme pro Vás několik jednoduchých tipů dle tibetského učení jak se můžete dostat přes horké letní dny, jak kompenzovat ztrátu tekutin a i zatížení organizmu.

Snídaně by měla podpořit trávicí energii

Pro dobrý začátek dne je letní snídaně ideální. Nejlepší je mít teplou snídani, jako je např. ovesná kaše s čerstvým ovocem. Čerstvé sezónní ovoce, stejně jako čerstvě lisované ovocné šťávy, dodávají tělu životně důležité látky a vitalitu. Také můžete jíst celozrnný chléb a tepelně upravenou zeleninu (syrovou pouze při dobrém zažívání).  Důkladné žvýkání je také důležité, aby trávení nebylo zbytečně zbytečně zatíženo. Teplý zelený čaj posiluje organismus a dráždí méně než káva. Navíc, po ránu před snídaní, trávicí energie může být podpořena oteplujícími tibetskými bylinnými směsi jako je Sedru 5 (recept obsahující semena granátového jablka, galgán lékařský, dlouhý pepř, kardamom a skořici).

Méně nebo žádné maso na oběd

V létě je v nabídce mnoho zeleniny. Nejlepší je lehce dušená nebo grilovaná, ale někdy i syrová. Vhodné jsou i saláty, celozrnný chléb nebo rýže, čerstvé ryby nebo hovězí maso v menší míře. Takový oběd nevyvolává tlak na trávení a tělo má dostatek energie pro horké odpoledne. Z hlediska tibetské medicíny, kuřecí, vepřové nebo jehněčí maso není ideální pro horké letní dny díky svému stimulačnímu nebo zahřívacímu efektu.

V létě je také čas na zmrzlinu a sorbet. Žaludek není zrovna „šťasten“ ze studeného šoku, ale přesto: s mírou a lépe po obědě než po večeři, kdy zmrzlina více zatěžuje tělo.

Večeře malá, ale vydatnější

Polévky, luštěniny, zeleninové saláty, ryby, celozrnný chléb a jogurt. Navíc, sklenka lehkého vína k večeři Vám může pomoci zrelaxovat a lépe usnout.

Zázvorový čaj a teplá voda po jídle jsou dobré pro trávení.

Obecně platí, že byste se měli vyvarovat tvrdému alkoholu, příliš studeným nápojům, velkému množství uzenin, pečeným nebo smaženým potravinám. To vše zatěžuje tělo, jeho teplotu a především trávicí energii. Snadno se pak tělo dostane do nerovnováhy, kterou pocítíte ve formě únavy, zhoršeným trávením, nadměrným pocením atp.

Hodně pít – ale ne studené nebo ledové nápoje

Nejvhodnější je vlažná voda, bylinkový čaj a vlažné ovocné šťávy. Šafránová voda ochlazuje tělo zevnitř a je ideálním letním nápojem.

„Do jednoho litru vody přidejte 1-2 nitě šafránu a vařte 5-10 minut. Nápoj pijte teplý nebo vychladlý na pokojovou teplotu. V případě, že nemáte k dipozici šafrán můžete ho nahradit sušeným květem světlice barvířské v násobném množství (cca jeden usušený květ)“.

Studené a ledové nápoje stresují tělo a narušují vnitřní teplotní rovnováhu.

Ranní ptáče, dál doskáče

V létě zve příroda ke sportu a cvičení pod širým nebem. Lehké cvičení před snídaní pomáhá tělu se lépe připravit na denní zátěž. Dobře se hodí například tibetská jóga (Nejang), ale vhodné je jakékoliv jiné cvičení.

Udržovat „chladnou hlavu“

V horkých letních dnech trpí nervový systém, srdce a krevní oběh více než obvykle, a proto doporučujeme: zpomalit a zaměřit se na opravdu důležité věci. Chladné koupele jsou osvěžující a pomáhají udržet chladnou hlavu.

V horku tělo potřebuje více tekutiny. Optimální zásobování tekutinou je nesmírně důležité pro funkci mozku a oběhového systému. Dostatečné pití (nejméně 1,5 litru denně) pomáhá tělu se lépe vyrovnat s následky „tepelného stresu“.

Aby jste případný stres zvládli, je také důležité posílit vnitřní mír. Dzati 10 může pomoci nalézt duševní rovnováhu, a to nejen ve stresových situacích.

Sprchování může pomoci se spaním

Kromě lehké přikrývky a vzdušného nočního prádla pomáhá před spaním nebo i v noci, kdy nemůžete v horku spát, krátká vlažná až chladná sprcha. Pokud máte žízeň, pijte vlažnou vodu nebo šafránovou vodu (jak jsme psali, je možno použít náhradu ve formě světlice barvířské).

Jakmile jste vzhůru, Vaše myšlenky začnou často kroužit ve vaší hlavě. Myšlenkový karusel můžete zastavit. Krátké meditační cvičení a Dzati 10 mohou posílit vnitřní klid a poskytnout duševní rovnováhu.

Zdroj: Padma.de

Napsat komentář

Share This