Jak harmonizovat svoji psychiku v centrálním kanálu našeho těla?

Energie vítr, která nejvíce ovlivňuje naši psychiku, je uložena v centrálním kanálu našeho těla. Dle tibetské medicíny se jmenuje Srog dzin lung (energie podporující život).

Jedná se o nejjemnější energii sídlící v hlavě (mozku). Řídí hlavu a celý systém mysl/ tělo. Manifestuje se z centrálního kanálu, z jemné energie „vítr“ naší mysli. Nazývá se také větrem délky života, který je jako palivo, energie tše, uložená v centrálním kanálu těla. Je to zásobárna životodárné energie, která se uvolňuje z těla dýcháním. Dech, který obsahuje malé množství energie podporující život, se rozděluje na dvě části, když prochází nosními dírkami. Jedna část jde do korunní čakry (mozku), kde se spaluje a podporuje naše vědomí a funkce mozku. Druhá část vychází společně s dechem nosem a ústy. Naše životní energie se tak postupně snižuje, jako když zapálená svíčka postupně ubývá. Každý člověk má jinou zásobu větru délky života.

Energie podporující život zajišťuje funkci mozku, smyslových orgánů, reguluje nervový systém, paměť mozku a dává sílu myšlenkám, analytickým schopnostem, pozornosti (určení smyslu pro JÁ) a řídí celý systém těla a jeho orgánů. Pomáhá polykání jídla, ale i kýchání, krkání, zvracení apod. Čistí mysl, smyslové orgány a udržuje život, reguluje centrální kanál a dýchání. Psychologicky manifestuje „nevědomost“ a nedostatek povědomí, jak se věci mají (při neúplné funkci). Ovlivňuje tak významně naši psychiku.

Nedostatek této energie může způsobit  lenost a neschopnost (nechce se nám nic dělat). A naopak její přebytek nervozitu, těkavost a psychické potíže. Může docházet k deformaci této energie (například silný hněv může posunout centrální kanál směrem doprava, deprese dopředu a pýcha dozadu).

Narušení energie podporující život, např. dlouhotrvajícím stresem, se může projevovat:

  • ztrátou kontroly těla/mysli a narušením jednotlivých energetických center (čaker)
  • ztrátou vědomí, nerovnováhou těla, závratěmi
  • špatným vnímáním a pocitu zmatku
  • zvuky v hlavě a uších
  • pocitem prázdnoty v hlavě a halucinacemi
  • poruchami dýchání, polykání jídla a nápojů
  • poruchami paměti
  • bolestí na hrudi
  • v nejtěžších případech může vést i k šílenství

Energii prodlužující život můžeme zklidnit pomocí tibetského preparátu Dzati 10 (viz https://tibetskamedicina.cz/dzati-10/) a také jen prostou koncentrací na určitou činnost (např. při jídle se soustředíme na jeho vůni a chuť a nerozptylujeme ničím jiným, televizí, povídáním). Naše tělo pak bude lépe potravu trávit. Ke zklidnění také může pomoci silný masový vývar (vývar z kostí) a živočišný tuk. Pro vegetariány doporučujeme tepelně upravenou stravu a koření (např. muškátový ořech, kmín, římský kmín, čertovo lejno). Velice vhodná je také teplá kaše ze tsampy (pražený ječmen s horkou vodou nebo mlékem), kterou můžeme ochutit medem a oříšky.

Napsat komentář

Share This