Silný hovězí, nebo kuřecí, vývar
Vhodný zejména při nachlazení, anebo v období rekonvalescence. Lepší je hovězí, protože tolik nezahřívá. Maso má zklidňující účinky, bílkoviny pomohou tělu se zotavováním.
Do vývaru je dobré přidat kořenovou zeleninu, která dodá tělu vitamíny a minerály. Mírně nás také ochladí. Vhodná je i trocha citronu, která doplní potřebné vitamíny.
Pozor, při vyšší teplotě s vývarem raději počkejte. Dodávejte raději tělu vlažné tekutiny (nejlépe vychladlou převařenou vodu, která má dobré ochlazující účinky)!
Ovoce a zelenina
Populární citrusy mohou dráždit přecitlivělý žaludek. Lepší je banán, kokosová šťáva, případně jablka a hrušky (nejlépe oloupané, slupky dráždí zažívání, ovoce múžete připravit i jako kompot).
Pro lepší chuť a účinek můžete přidat trochu medu, špetku skořice nebo kurkumy, která má antiseptické vlastnosti.
Zeleninu doporučujeme konzumovat tepelně upravenou. Je pak lépa stravitelná.
Oblíbený zázvor
Je vhodný při nachlazení a rekonvalescenci, ne při vyšší teplotě. Odvar z byliny funguje tak, že tělo nejdříve ohřeje a po strávení ochladí.
Důležité je oddenek zbavit kůry, která je dle tibetské medicíny toxická.
Lidové antibiotikum česnek
Zklidňuje, stimuluje krevní oběh a pocení, pomáhá s kašlem. Podobně jako zázvor, je vhodný při nachlazení a rekonvalescenci, ne při vyšší teplotě. Vařením ztrácí svoji sílu.
Rezignujte na cukr, sladkosti a sladké nápoje
Cokoliv sladkého (kromě ovoce) vynechte. Sladkosti mohou podpořit v těle zánět.
Dále, tučné mléčné výrobky a uzeniny také nejsou vhodné.
Naopak, dobrá je rýže, zklidňuje a harmonizuje organizmus. Do rýže přidejte kurkumu, špetku šafránu nebo světlici barvířskou.
Dopřejte si dostatek času a klidu na vyléčení!
Pokud chřipku nebo nachlazení přechodíte, může se zánět „zakonzervovat“ někde v těle a v budoucnu způsobit chronické onemocnění.
Ze stejného důvodu, léky na snížení horečky (např. Acyrpilin) používejte až při vysoké teplotě.