Doporučení pro brzké jaro

Doporučení pro brzké jaro (březen)

Podobně jako v přírodě, i tělo se začíná probouzet ze zimní přestávky. Krev více proudí v těle a vyživuje orgány a jednotlivé buňky. Je to období, kdy dominují játra. Slunce rozpouští „zmrzlé mikro krystalky“ Hlenu a produkuje tak více vlhkosti v těle.

To může způsobit nastydnutí, chřipku, narušení trávícího ohně (naší trávicí síly), revmatismus, artritidu, sinusitidu, tloustnutí, různé druhy alergií ale také melancholii, depresi, strach apod. Je to období konfliktu mezi zvyšujícím se teplem a vlhkostí.

Jaká dieta a chování je vhodné? Je dobré jíst jídlo chuti hořké (např. čekanka, rukola), pálivé (např. zázvor) a trpké (např. artyčoky). Energie jídla by měla být lehká, suchá a hrubá, kterou najdeme např. u ječmene, divočiny, kuřete, krocana, medu, vařené (pečené) zeleniny, vařeného ovoce, teplé polévky a ryb. Zelenina by měla být dobře uvařená nebo jinak tepelně upravená, kořeněná zázvorem, skořicí, kurkumou, curry, kardamomem.

Je dobré omezit sladkosti, pečivo a těstoviny, slané jídlo, studené nápoje a mléko. Sklenička dobře převařené vody (převařená alespoň 5 min) ráno před snídaní pomůže čistit Hlen, a tím i zvýšit naši imunitu. Např. zázvorový čaj je velice vhodný, podpoří cirkulaci energie v těle a pomůže předcházet nachlazení anebo chřipce. Podobně účinkuje horká voda se lžicí medu a trochou džusu z čerstvého citronu. V tomto období je možné pít i trochu kávu (pozor: může ale rozbouřit Oheň a Vítr) a černého čaje (může rozbouřit Vítr). V obchodech je nyní k dostání granátové jablko, které také může pomoci zbavit zažívací trakt od energie Hlenu.

Každý den je dobré se věnovat nějaké fyzické aktivitě jako je např. běh, jóga a jiné druhy cvičení (i doma :-)) a sportu. Je vhodné chránit tělo před extrémními výkyvy působení chladu a tepla.

Z produktů tibetské medicíny doporučujeme na jarní detoxikaci Dresum, na podporu trávení před nebo po snídani Sedru 5. a po nebo před obědem/ večeří Čongši 6 .nebo Garnag 10. Pro zklidnění můžete užívat Dzati 10. (Dzati 3) Pro očištění krve, lymfy, kloubů a kůže Letre 5.

Poznámky

Element Vítr – odpovídá psychice, řídí veškerý pohyb v těle, nejvíce se projevuje v kostech, srdci, plicích, tlustém střevě, kůži a uších.

Element Oheň – odpovídá teplu v těle, nejvíce projevuje v játrech, žlučníku, kůži a očích.

Hlen (element Země a Vody) – odpovídá veškeré hmotě v těle, nejvíce se hromadí v ledvinách, slezině, lymfatickému systému, močovém měchýři, žaludku, mozku, jazyce a nose.

upozornění

Upozornění: jedná se o obecná doporučení vhodnosti potravin. Jejich vliv se může u různých osob lišit. Pro lepší posouzení vlivu na organismus je potřeba provést detailní diagnostiku.

Napsat komentář

Share This