Urolithin A – „fontána mládí“ pro naše buňky

Snížení oxidačního stresu

Urolithin A je molekula, kterou samotné tělo tvoří ze skupiny rostlinných polyfenolů, tzv. ellagitanninů. Ellagitannin je metabolizován na urolithin A ve tlustém střevě střevní flórou. Tato molekula nedávno získala zvýšenou pozornost v médiích a vědeckých publikacích.

Urolithin A díky svým antioxidačním vlastnostem významně přispívá ke snížení oxidačního stresu, který způsobuje předčasné stárnutí. Nedávné studie ukazují, že urolithin A také chrání střevní sliznici před mikro-záněty a zlepšuje její přirozenou obranyschopnost.

Více energie díky pracovitým mitochondriím

Na buněčné úrovni zajišťuje urolithin A to, že mitochondrie fungují dobře. Jedná se o buněčné organely, které produkují energii v buňkách těla a nazývají se také „buněčné elektrárny“. Jsou základem naší vitality.

Funkce tělesných buněk

Tělo rozkládá poškozené buňky a mitochondrie jako součást přirozené obnovy buněk. S věkem se tyto procesy zhoršují a výsledkem je, že tělo ztrácí energii a buněčné funkce jsou slabší. Můžeme pak pociťovat rychlejší únavu, snižování svalové síly nebo také horší mentální a paměťové funkce.

Účinek urolithinu A podobně jako sport

Účinek urolithinu A na mitochondriální zdraví je srovnatelný s účinkem sportu; zvyšuje tvorbu mitochondrií ve svalech a tím zlepšuje jejich funkci.

Kromě toho má urolithin A pozitivní účinky na proces oxidace mastných kyselin (např. nežádoucí oxidace LDL cholesterolu). Lze také pozorovat protizánětlivé účinky v mozku a určitou ochranu nervových buněk.

Dalo by si říci, že má omlazující účinek a pomáhá zlepšit kognitivním schopnosti našeho mozku.

Zdravá střevní flóra je základem

Konverze ellagitanninů na urolithin A funguje pouze tehdy, má-li střevní flóra zdravé a druhově bohaté složení.

Pokud je ve střevě nerovnováha mezi přirozeně se vyskytujícími bakteriálními kmeny, může být také narušena produkce urolithinu A. Je proto důležité zajistit nejen dostatečný příjem ellagitanninů, ale také zdravou střevní flóru.

Jak mohou pomoci plody vrcholáku myrobalánového a semena granátového jablka?

Rostlina, která kombinuje tyto dva aspekty, je Vrcholák chebule (lat.: Terminalia chebula) – asijský listnatý strom s peckovitými plody. Plody na jedné straně poskytují nezbytné ellagitanniny pro přeměnu na urolithin A, a zároveň ovlivňují složení střevní flóry stejně jako probiotika. T.j., slouží jako potrava pro zdravé bakteriální kmeny, a také eliminují problematické bakterie.

Není proto divu, že „arura“, jak se myrobalanské plody nazývají, zaujímá výsostné postavení v mnoha receptech tibetské medicíny.

Myrobalanové plody jsou součástí PADMA NervoTib mající pozitivní vliv na nervovou soustavu a stimulaci mysli a PADMA HepaTib podporující normální činnost jater, trávení, vylučování a střevní pohyb.

Výborným zdrojem ellagitaninů je také granátové jablko, které je obsaženo v produktech kategorie „trávení a zažívání“: Padma , AciTib, GaleTib a DigesTib.

Napsat komentář

Share This